10. 11. v 16h JURAJ HERZ, JAN DRBOHLAV: Autopsie - beseda, autogramiáda

Novou biografii nazvanou Autopsie (pitva režiséra) představí Juraj Herz v úterý 10. listopadu v 16.00. Režisér v ní na 520 stranách přibližuje svůj život a tvorbu. Kniha obsahuje také 400 fotografií. "I kdybyste nečetli, co jsem tam napsal, ty fotografie za to stojí," tvrdí Herz. Pozvání přijal také spoluautor knihy scenárista Jan Drbohlav.
Autopsie je jedinou autorizovanou biografií Juraje Herze a zároveň jeho otevřenou výpovědí o posledních pěti dekádách československé a později české kinematografie. Juraj Herz vypráví s nezvyklou upřímností nejen o pozadí natáčení svých filmů, které se dnes řadí do zlatého fondu československé kinematografie, ale jeho vzpomínky jsou zároveň svědectvím o době nedávno minulé a o podmínkách, ve kterých žili a tvořili čeští a slovenští filmaři a divadelníci druhé poloviny dvacátého století.
Juraj Herz patří k předním evropským filmovým tvůrcům. Kromě řady dokumentárních filmů má za sebou téměř čtyři desítky uměleckých děl, z nichž jen ojedinělé nebyly oceněny nejvyššími mezinárodními cenami. Připomeňme Spalovače mrtvol (1968), Sladké hry minulého léta (1969), Petrolejové lampy (1970) nebo Morgianu (1971), které Herzovo jméno prosadily v krátké době do nejvyšší řady současných režisérů. Pak již následovala celá plejáda dalších filmů, psychologických, historických, komediálních, pohádkových i hudebních. Nelze nevzpomenout alespoň: Den pro mou lásku, Deváté srdce, Panna a netvor, Galoše šťastia, Straka v hrsti, Láska je silnější než smrt, televizní životopisný seriál Wolfgang či film Habermannův mlýn. Od roku 1987 pracuje v Mnichově, který se stal jeho domovem, a v Paříži.
Jan Drbohlav je filmový a televizní scenárista, režisér, publicista, autor divadelních her, držitel ceny Elsa 2005 za nejlepší scénář. Od roku 2005 je členem České filmové a televizní akademie, od roku 2011 členem Evropské filmové akademie. Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Již za studií psal televizní povídky a celovečerní filmy. Z jeho tvorby můžeme jmenovat např. filmy In nomine patris, Malostranské humoresky, Rebelové, Habermannův mlýn.

Rezervujte si místo e-mailem na rezervace.ostrava@knihcentrum.cz nebo telefonicky na čísle 607 082 029.
Během měsíce listopadu se zúčastněte slosování o vstupenky na Slezskoostravský hrad.
Projekt Dům knihy živě je spolufinancován Statutárním městem Ostrava.

              
Přidat komentář