11. 11. v 16h FRANTIŠEK MANDÁT: Jak jsem viděl KLDR aneb viděl jsem KLDR? - beseda, autogramiáda

Středa 11. listopadu v 16.00, KNIHCENTRUM.cz DŮM KNIHY Ostrava
Nakladatel, publicista, spisovatel a příležitostný cestovatel František Mandát vypráví: Jak jsem viděl KLDR aneb viděl jsem KLDR? Beseda bude doplněná promítáním fotografií. Jaká je Severní Korea a jak se liší její obraz od toho, co zůstává světu skryto? 
Pět let od původního nápadu trvalo, než se podařilo se severokorejskou stranou domluvit a uskutečnit mimořádně zajímavou cestu napříč KLDR. František Mandát toužil navštívit místa, kam turisté v Severní Koreji nejezdí – jako například Diamantové hory, severokorejské východní pobřeží i pozoruhodné památky UNESCO (staré buddhistické kláštery a hrobky korejských císařů), o kterých se příliš neví. Severní Korea je vůbec zemí zahalenou tajemstvími, zemí nedůvěřivou, jen pomalu se otevírající světu, zemí, kde je například velmi omezeno fotografování. Přesto se mu i přes zákazy podařilo nafotit a hlavně bez úhony domů dopravit na sedm tisíc fotografií, ne vždy  pořízených za ideálních podmínek a v ideální kvalitě. Jakkoliv byla ze strany hostitelů cesta organizována nezvykle dlouho a pečlivě, viděl a setkal se s reáliemi, které naorganizovány být nemohly a nebyly. O tom všem by chtěl vyprávět. A taky posluchačům Severní Koreu alespoň slovně a prostřednictvím fotografiích představit tak, jak ji před několika měsíci viděl a zároveň společně s auditoriem popřemýšlet, nakolik se tento obraz liší od té KLDR, která zůstává světu skryta. 
František Mandát se narodil 6. 3. 1952 v Broumově. Dětství prožil v Havířově, nejčastěji v tamní Městské lidové knihovně. Rád četl hlavně cestopisy, zejména Hanzelkovy a Zikmundovy, Otakara Batličky aj., a snil o dalekých krajích. Přes studia na vojenských školách, se dostal k práci v novinách, kdy působil jako redaktor kulturní rubriky Obrany lidu, a posléze i k tolik vytoužené práci publicistické. Sám napsal několik próz (Semestrálky, Facky do života, Kolejení) a rozhlasových dramatizací (Hledám Michaelu, Smyčka, Zápisky o válce galské). Společenské změny v roce 1989 ho zastihly ve Svazu českých spisovatelů. Po rozpuštění tohoto uměleckého svazu založili s manželkou vlastní nakladatelství a vydavatelství (Fajma a Start), zaměřující se zejména na vydávání knih pro mládež. V posledních deseti letech navštívil mnohá z míst, o kterých dříve pouze četl.  Nevšední postřehy z cest do již více než sedmdesáti zemí všech kontinentů se chystá vydat knižně.

Rezervujte si místo e-mailem na rezervace.ostrava@knihcentrum.cz nebo telefonicky na čísle 607 082 029.
Během měsíce listopadu se zúčastněte slosování o vstupenky na Slezskoostravský hrad.
Projekt Dům knihy živě je spolufinancován Statutárním městem Ostrava.

              
Přidat komentář