15.9. v 17.00 - 18:00 h. Miroslav Kasáček a Luděk Navara: Na útěku. Beseda a autogramiáda.

Vydejte se po stopách válečného letce Josefa Brykse

Pátek 15. září v 17-18 hodin – Miroslav Kasáček a Luděk Navara: Na útěku – DŮM KNIHY Knihcentrum.cz

Luděk Navara je od roku 1995 redaktorem MF DNES. Zabývá se mimo jiné zločiny komunismu a nacismu. Jako scenárista spolupracuje s Českou televizí. Na knize popisující životní osudy válečného letce Josefa Brykse spolupracoval s Miroslavem Kasáčkem, jenž je zakladatelem občanského sdružení Paměť, které prostřednictvím konferencí, výstav a různých publikací mapuje a zveřejňuje příběhy komunistického bezpráví.

Miroslav Kasáček spojil své životní osudy s Brnem, kde v roce 1957 na První vyšší průmyslové škole strojní maturoval. V průběhu studií se seznámil se svou budoucí manželkou Marií Melkusovou, dcerou Aloise a Marie Melkusových, kteří byli podobně jako jiní postiženi komunistickou perzekucí v souvislosti s tragickými událostmi v Babicích na Třebíčsku. Rok 1968 a následná normalizace zasáhly i rodinu Miroslava Kasáčka. Za jeho pravicové a protisocialistické postoje mu byl okamžitě zrušen pracovní poměr v Elektrotechnických závodech Julia Fučíka a nuceně nastoupil jako dělník do balírny na BVV (Brněnské veletrhy a výstavy). Po roce 1989 byl jmenován do funkce ředitele závodu výroby a montáže na BVV a následně začal soukromě podnikat.

Luděk Navara je mj. spoluautorem scénáře televizního dokumentu o vyhnání brněnských Němců po druhé světové válce (A průvod Němců šel...), dokumentu o nezdařeném odsunu německé rodiny z Potštátska (Odsunutý odsun). Podle jeho knihy Smrt si říká Tutter - nacistický vrah ve službách StB byl natočen dokumentární film. V roce 2004 vydal první svazek Příběhů železné opony.
V roce 2007 natočil režisér Jan Novák podle Navarovy scenáristické předlohy hodinový dokument o letci RAF a komunistickém vězni Josefu Bryksovi.
V roce 2008 získal Luděk Navara novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského.

Na útěku je příběh jednoho z nejslavnějších českých útěkářů. Josef Bryks, válečný letec ve službách britského královského letectva a nositel Řádu Britského impéria, se proslavil odvážnými a riskantními útěky z německého zajetí. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy hloubil tunel pro legendární Velký útěk ze Saganu nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Překvapený čtenář dokonce zjistí, že jeden ze svých legendárních útěků absolvoval v pyžamu. Bryksův příběh inspiroval britské filmaře, kteří po válce natočili film Srdce v zajetí. Josef Bryks se totiž v Anglii zamiloval a jeho anglická manželka Trudie jej po válce doprovodila do osvobozené vlasti. Bryks se však postavil nejen nacistům, ale později i komunistům a skončil ve vězení. Odtud se mu už utéct nepodařilo: zemřel v srpnu 1957 v Jáchymově.
Bylo mu pouhých jednačtyřicet let. Boj za uznání a ocenění svého muže pak vedla Trudie až do konce života. Kniha vychází ze vzpomínek pamětníků, z dokumentů či archivních materiálů. Některé jsou zde publikovány vůbec poprvé. Unikátní je Bryksův deník, ve kterém popisuje cestu z okupované vlasti do válčící Francie, odkud se pak dostal do Británie. Nejedná se o typickou literaturu faktu, ale o strhující vyprávění zařazené do dobových souvislostí, doplněné bohatým fotografickým a archivním materiálem. Kniha je důkazem, že i Česko má významné hrdiny, kteří se nezastavili před nacistickou či komunistickou totalitou. Josef Bryks je bezpochyby jedním z nich.

Rezervujte si místo na webových stránkách www.knihcentrum-ostrava.cz/rezervace. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas!

Po celý měsíc září bude v Domě knihy KNIHCENTRUM.cz probíhat akce Čím VÍCE knih nakoupíš, tím větší SLEVU máš. Akce platí do 30. 9. 2017.

Informace o akcích  v DOMĚ KNIHY naleznete také v mobilní aplikaci Moje Ostrava, kterou lze zdarma stáhnout pro Android i iOS

Akce v rámci projektu Dům knihy Živě!!! spolufinancuje statutární město Ostrava

Přidat komentář