NOVINKA ROBERTA BRYNDZY – Anděl smrti. Předprodej zahájen!

6.11. v 16:00 - 17:00 h. Jindřich Buxbaum: Židé v diaspoře. Beseda a autogramiáda.

Nahlédněte do života v diaspoře


Pondělí 6. listopadu v 16.00 - 17.00 hodin - Jindřich Buxbaum: Židé v diaspoře; DŮM KNIHY Knihcentrum.cz


Jindřich Buxbaum je známý fotograf. Pochází ze Šternberku z tradiční moravské židovské rodiny. Vyučil se automechanikem a od roku 1994 provozoval autodílnu v Nové Hradečné. Je členem Židovské obce Olomouc a Rady federace židovských obcí v ČR. Fotografuje již 14 let a zaměřuje se především na život židovské komunity.


Jindřich Buxbaum je potomkem přeživšího šoa, muže, který byl v osmnácti letech deportován do terezínského ghetta a za pohnutých okolností přežil hrůzy dalších nacistických lágrů včetně Osvětimi. Vzkaz, že navzdory vyhlazení dvou třetin židovského národa „am Jisrael chaj“ – židovský národ žije – je podkresem všech Buxbaumových snímků; stojí za každým jím zachyceným úsměvem, modlitbou, očima těch, kteří přežili a nikdy nezapomenou. Jindřich Buxbaum fotografuje od svých čtrnácti let. V sedmatřiceti letech zavítal poprvé do Izraele a poté se svým objektivem programově obrátil k světu židů. Představil ho již na desítkách výstav, samostatným tématem, zastoupeným i v tomto fotografickém výběru, jsou mu koncentrační a vyhlazovací tábory. Knižně se Jindřich Buxbaum představuje poprvé. Děje se tak v knize, která i díky poučeným, vnitřně souznějícím textům Daniela Soukupa zve přívětivě tam, kam by se snad mnozí ostýchali vstoupit.

 

Židé v diaspoře 
Je to kupodivu, ale i na počátku 21. století s jeho otevřeností a informační prostupností zůstává judaismus obklopen jistou tajemností. Jsou tací, kterým se neznalost převrací do předsudků. Častěji zůstává nevědomost skryta za shovívavým nezájmem. Ale je i nemálo těch, kdo by chtěli poznat, kdo by chtěli vědět. Ne každý, kdo je takovému poznání otevřen, se však může setkat s autentickou židovskou náboženskou komunitou; s lidmi, pro něž se židovství stalo způsobem života, kteří ho žijí v jeho každodennosti. Kniha Židé v diaspoře dává nahlédnout do takového prostředí, především v Čechách a na Moravě, ale též na východ a západ od nás, na Ukrajině a v Anglii. Fotografie člena Židovské obce v Olomouci Jindřicha Buxbauma (1953) propojené vysvětlujícími texty Dr. Daniela Soukupa (1981) z Univerzity Palackého tamtéž přitom nabízejí víc než pouhý dokument. Uspořádáním v šestnácti oddílech formálně sledují životní běh židů promítnutý též do prožívání vybraných svátků. Současně však působivě odkazují k nitru mužů a žen zachycených v čase, který je určován a utvářen jejich vírou. Kniha vznikla za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu. 

 

Využijte 10% slevu na vybraný titul uvedeného autora, platnou od 1. 11. 2017 do dne události. Sleva vám bude odečtena na pokladně při nákupu na prodejně v DOMĚ KNIHY Knihcentrum.cz. Nevztahuje se na nákup v eshopu. 

 

Rezervujte si místo na webových stránkách www.knihcentrum-ostrava.cz/rezervace. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas!

Informace o akcích  v DOMĚ KNIHY naleznete také v mobilní aplikaci Moje Ostrava, kterou lze zdarma stáhnout pro Android i iOS

 

Akce v rámci projektu Dům knihy Živě!!! spolufinancuje statutární město Ostrava

Přidat komentář