Dalajlama a jeho vize pro náš svět

archiv revue
Před časem se na knižním trhu objevila novinka z nakladatelství Metafora - Síla lidskosti od Daniela Golemana s podtitulem Dalajlama a jeho vize pro náš svět.
Před časem se na knižním trhu objevila novinka z nakladatelství Metafora - Síla lidskosti od Daniela Golemana s podtitulem Dalajlama a jeho vize pro náš svět. Tento titul se stává oblíbeným mezi čtenáři a v recenzích se těší vysokých hodnocení. Následující recenzi zpracovala Lucie Salačová.

Už teď, na začátku tohoto článku, vím, že recenze na tuto knihu se mi bude psát právě tak snadno, jako se mi kniha vybírala. A stejně tak se na tuto recenzi i těším, protože vím, že mám hodně o čem psát, a že si nemusím lámat hlavu s žádným zaobalováním kritiky.Stejně jako Emoční inteligence, kterou jsem od Golemana četla jako první z jeho knih, i Síla lidskosti je totiž stručná, jasná a zajímavá, a není nic, co bych jí mohla vytknout.

V originále tohle dílo nese název "A Force for Good" a obsahuje (jak můžete vidět na obálce českého vydání) shrnutí vizí současného čtrnáctého dalajlamy Tändzina Gjamccha pro budoucnost našeho světa- pro záchranu lidskosti a záchranu naší planety.

I přesto, že si jako čtenáři můžete povšimnout, že myšlení tohoto duchovního vůdce se oproti tomu našemu výrazně liší, vzhledem k odlišným životním podmínkám a zkušenostem, které my oproti němu postrádáme, mu ale určitě všichni dáte za pravdu, co se týče alespoň těch základních ekologických otázek. Koneckonců nějaké to ekologické povědomí už je dnes samozřejmostí úplně všude ve světě.

Spolu se zamyšlením nad sebou samými nám dalajlama prostřednictvím Golemanových slov přináší také spoustu zajímavých a dojemných příběhů ze všech koutů světa, kde jsou téměř vždy hlavními tématy odpuštění, soucitnost a nebo píle změnit svět. Například příběh Richarda Moorea mě velice oslovil. To, že by celoživotně zmrzačený člověk dokázal odpustit člověku, co mu postižení způsobil, je pro mě naprosto nepředstavitelné.

Také na mě velice zapůsobilo, o kolika lidech se Daniel Goleman v knize zmiňuje jako o dalajlamových "blízkých přátelích", ať už jde právě o Richarda Moorea, amerického psychologa Paula Ekmana, nebo třeba o našeho prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. S mnoha z nich se navíc čtrnáctý dalajláma, i po letech a při svém plném rozvrhu, pravidelně stýká.

Toto všechno, co jsem zde vyjmenovala a mnohem víc najdete na pouhých 198 stranách Síly lidskosti od Golemana. Pokud vás kniha zaujala, můžete si o ní přečíst více a nebo si jí zakoupit na stránkách nakladatelství Metafora. Navíc, pro ty zvědavější z vás, přidávám odkaz na webovou doménu Join a Force for Good, kterou dalajlama přímo podporuje, a která má za cíl podporovat šíření dobrých skutků po celém světě. Prostřednictvím této domény pak můžete svůj dobrý skutek sdílet na různých sociálních sítích a vyzývat tak své přátele ke konání dobra.

     "Každý z nás může být silou sloužící dobru."



Autor recenze: Lucie Salačová
Zdroj: readerspublicdiary.blogspot.cz

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.