První kniha ze série Tribute to Sasek - Pocta Miroslavu Saskovi: To je Praha od Michaely Kukovičové a Olgy Černé

archiv revue
Je Praha ještě pořád krásná, úžasná, okouzlující? Nezadupaly už její půvab nohy milionů turistů, kteří se ženou po kamenných kostkách ...
Je Praha ještě pořád krásná, úžasná, okouzlující? Nezadupaly už její půvab nohy milionů turistů, kteří se ženou po kamenných kostkách od Pražského hradu přes Karlův most na Staroměstské náměstí a zase zpátky? Nejsou už starodávné domy a krásná náměstí jen prázdnou skořápkou naplněnou levnými cetkami?

Na to se pokouší odpovědět první z nové série „Tribute to Sasek – Pocta Šaškovi“ se záměrem nenásilně navázat na Šaškovo dílo a přitom začít něco „nového“. Nejlepší evropští ilustrátoři se svými současnými pohledy na světové metropole tak budou pokračovat v řadě jeho ilustrovaných průvodců po městech, která nemohl nebo nestihl zachytit.

Praha je město věží, kopců, zahrad, uliček, domů, hospod, tajemství, příběhů, vzpomínek, lidí, zvířat a soch. Praha je město na řece... Podívejte se na Prahu novýma očima. Je to pořád ona, každý dům, každý schod, každé náměstí, každý kámen tu má svůj příběh. Projděte se po Praze s Míšou Kukovičovou a Olgou Černou. Zavedou vás na pražské mosty, ostrovy, kopce, rozhledny, do parků i zahrad, do centra i na periferii, dozvíte se, kolik mostů vede přes Vltavu, v kterém domě udělal díru ďábel, co pěstují lidé na Libeňském ostrově, kam dohlédnete z Žižkovské věže, kde mají nejlepší chlebíčky, přečtete si historku o chlapíkovi, který se proměnil v brouka, starodávné vyprávění o Golemovi i hrdinský příběh o siru Wintonovi, také o atentátu na Heydricha i o tom, jak si cestu po Pražském hradě zkracoval jeden skvělý prezident. Všude je na co se dívat a čemu se divit... protože v Praze je možné všechno, ale to už brzy poznáte.

Tribute to Šašek


O metropolích, městech světových, bylo sepsáno, nakresleno, vytištěno, publikováno a uveřejněno tisíce informací, článků, knih, průvodců a příběhů. Když začal vydávat své obrázkové průvodce po metropolích Miroslav Šašek, svět zdaleka nebyl tak prosíťovaný a propojený. Přesto se jeho knihy vydávají dál: prostě proto, že v nich zůstal Šaškův osobní a jedinečný pohled na města a místa, který je dětem podán jednoduše, celistvě a s vtipem. Jeho knihy jsou nadčasové a svébytné, i když počty obyvatel rapidně stouply, poštovní schránky zmizely a telefonní budky nahradily mobily. Miroslav Šašek vydal svých ilustrovaných průvodců devatenáct. Jezdil po městech, která se mu líbila, nebo tam, kam ho poslali redaktoři. A i když některá místa nestihl, objel půlku světa. Jen východní Evropa mu zůstala uzavřena, a tak svět přišel o ilustrované průvodce Berlína, Budapešti, Prahy, Moskvy a mnohých dalších....

Díky péči Nadace Miroslava Šaška, která je dědičkou autorských práv, začaly po velké prodlevě knihy This is... neboli To je... vycházet i česky. A jelikož Šaškovy knihy ve světě stále mají úspěch, má nadace také prostředky k tomu, aby podpořila současné ilustrátory a autory dětských knih. Jedním z nápadů, jak nenásilně navázat na Šaškovo dílo a přitom začít něco „nového“, bylo pokračovat v řadě jeho ilustrovaných průvodců po městech, která nemohl nebo nestihl zachytit. Tribute to Šašek neboli Pocta Šaškovi je tedy nová řada ilustrovaných průvodců po městech, která po svém uchopí nejlepší evropští ilustrátoři. K průvodci mohou přistupovat svobodně: ze Šaška je zachován pouze formát a počet stran.

První z připravované řady ...to je Praha je svým způsobem výjimečná: do Prahy se Šašek, který emigroval z politických důvodů, nikdy nemohl vrátit: přitom vyrůstal na Žižkově. Text knihy napsala Olga Černá, dlouholetá autorka nakladatelství Baobab, Šaškova praneteř a také jedna ze zakladatelek Nadace. Tak jsme symbolicky uzavřeli kruh, nebo spíš otevřeli nový živý prostor pro další z průvodců. A už jsme začali pracovat na Berlíně... tentokrát s Henningem Wagenbrethem.

O autorkách


Michaela Kukovičová (1968) vystudovala ateliér animace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde v současné době pracuje jako asistentka v ateliéru ilustrace a grafiky. Věnuje se knižní a časopisecké ilustraci. S Olgou Černou spolupracovala na úspěšných knihách Kouzelná baterka a Jitka a Kytka. Její práce znovuoživují poetistický způsob zacházení s nalezeným obrazovým materiálem. Její doménou je koláž, která je neotřele křížená s kresbou. Patří mezi nejoceňovanější ilustrátory své generace.




Olga Černá (1964)byla zaměstnaná v laboratoři, knihkupectví a knihovně, dnes pracuje v klášteře v Milevsku. Krátké texty různých žánrů publikovala v časopisech a novinách, občas píše pro blog týdeníku Respekt. Je autorkou několika knih pro děti (Kouzelná baterka, Poklad starého brouka, Jitka a kytka, Z domu a zahrady) a jedné příručky pro knihovnice a knihovníky. Její příběhy inspirované každodenními událostmi evokují svět dětské fantazie plné her, překvapení, tajemství. Olga Černá umí nalézat poklady ve zdánlivě banálních momentech a představit je tak, že baví děti i jejich rodiče.

V češtině vyšlo


To je Paříž | To je Londýn | To je Řím | To je Austrálie | To je New York
To je M. Sasek (kniha — album o životě a díle M. Šaška)


Nakladatelství Baobab chystá vydat knihu To jsou Benátky a další tituly z edice To je...

Ukázka z knihy To je Praha












Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
To je Praha
Čeština

To je Praha

0.0 0
299 254
Poslední kusy
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Co nového napsali mistři napětí? Přinášíme rovnou 10 důvodů, proč si najít chvíli a ponořit se do světa napětí.
Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!
Nosíte náramky z minerálů? Sbíráte kamínky na dovolené nebo obdivujete sochy detailně vytesané z žuly či mramoru? Horniny a minerály jsou všude kolem nás a mohou působit nejen esteticky. Používají se ve stavebnictví, sochařství i malířství, šperkařství a mincovnictví, ale také v předmětech každodenní potřeby či ve zdravotnictví. Jak to ale s jejich vznikem vlastně je? Kde se minerály a horniny na planetě Zemi vzaly nebo jak vznikly zkamenělé rostliny, živočichové i celé stromy? Některé kameny se staly posvátnými, kdežto jiné jsou zajímavou kuriozitou, kterou denně navštěvují houfy turistů. Svět hornin a minerálů je velmi rozmanitý. Vzpomenete si, který minerál denně používáme a lidské tělo nefunguje správně ani bez něj, ani s jeho přemírou?