Recenze: Jizva

archiv revue
Román Jizva vyšel prvně v roce 2017 polsky. Nyní jsme se dočkali i českého překladu. A je to nadmíru dobře (a zároveň škoda, že tak pozdě), protože by o něj čeští čtenáři neměli být ochuzeni.

V románu polské autorky Danuty Chlupové se střídají dvě časové linie – současnost a předposlední rok druhé světové války. Ta současná se váže na minulou. Katarzyna získá na starost rozjetí nové pobočky v Ostravě. Ze svého rodného Polska se proto na pár měsíců stěhuje. Ačkoli se o historii nikdy nezajímala, zde ji díky jejímu novému mladému kolegovi, studentovi zapálenému do dějin, uhrane. Její tchyně totiž pochází nedaleko odtud a o její minulosti se doma nemluví. Katka maminku svého manžela miluje a ráda by se o ní dozvěděla něco více. Postupně však zjišťuje, že má tchyně asi dobrý důvod držet podrobnosti ke svému mládí v tajnosti.


Druhá časová osa nás bere do poklidných vesniček kolem pohraničí. Klidné jsou jen do určité míry – i tady se obyvatelé potýkají s dopady válečného dění. Téměř každý je jimi zasažen a čtenář s postavami zažívá odchod jejich blízkých a pociťuje náročnost té doby. Vyvrcholením je pak zastřelení více než tří desítek mužů – tato událost je známá jako životická tragédie.

 

Zápletka není úplně vyšperkovaná. Některé pasáže by se klidně mohly vypustit, a naopak by mohla více vyniknout linie v roce 1944, která pro mě byla poutavější. Přesto je Jizva důležitým počinem na knižním trhu. Danuta Chlupová v ní oživuje vzpomínku na určitý výsek historie, na který se pozapomnělo. A co víc, autorka k němu přistupuje s úctou.

 

Spisovatelka žije v Horní Suché. I proto se ve svých knihách zaměřuje na život v česko-polském pohraničí. Za knihu Jizva, polsky Blizna, získala cenu Debut roku.

Autorka: Radka


Četli jste Jizvu? Zanechte nám u knihy krátké hodnocení.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Rodiče, i když toho máte někdy dost, nevzdávejte to se svými dětmi a věnujte se jim hlavně v prvních šesti letech života, které jsou pro rozvoj řeči a myšlení (potažmo IQ) klíčové. Vždycky to má smysl, protože žádné dítě se nerodí hloupé, vzkazuje všem rodičům lékařka a autorka bestsellerů předškolní přípravy a sexuální výchovy Jana Martincová. A mluví z vlastní zkušenosti. Když se jí před 20 lety narodil syn s ADHD, nevzdala to. Dnes už ví, že úspěšná cesta původně okolím odepsaného dítěte začala u knížek Pro chytré hlavičky.
S lesní terapií, moderní metodou v oblasti zdravého životního stylu, vás seznámí Aleš Miklík, jeden z prvních certifikovaných průvodců ve svém oboru. Vyhrajte jeho knihu Lesní terapie, čeká na 3 soutěžící.
Prémiový obsah
číst více
Ida je úspěšná architektka. V životě tak nějak tápe, ale má pocit, že je ve věku, kdy by měla přemýšlet o reprodukci. Protože nemá milence a už vůbec ne vztah, rozhodne se nechat si zmrazit vajíčka. O své tajemství se chce rozdělit se sestrou, která se léta snaží marně otěhotnět. Možná to není dobrý nápad, ale nad tím se Ida nezamyslela.