Václav Svěrkoš: Není nic lepšího než profese sportovce

archiv revue
Ve čtvrtek 1. února se v Domě knihy konala beseda a autogramiáda bývalého českého fotbalového útočníka, hráče FC Baník Ostrava a reprezentanta. Mimo ČR působil tento sportovec na klubové úrovni např. v Německu, Rakousku, Francii a Řecku. Aby zúročil své zkušenosti, zaměřil se na mladé talentované hráče a založil hráčskou agenturu.
Václav Svěrkoš svou kariéru odstartoval ve FC VP Frýdek-Místek. Do Baníku Ostrava však přestoupil už ve 14 letech. Prošel si zde mládežnickými kategoriemi a už tehdy si trenéři všimli jeho talentu. Zahraniční angažmá si vystřílel v roce 2001. O dva roky později nastoupil do Borussie Mönchengladbach. Ve své premiérové sezoně v bundeslize nastřílel 9 branek ve 31 zápasech a stal se tak nejlepším střelcem mužstva. Po prvních dvou sezonách se však začal ze sestavy vytrácet, a po krátkém hostování v Herthě Berlín a Austrii Vídeň se v roce 2007 vrátil do Baníku Ostrava. Hned po svém návratu se stal díky 15 gólům nejlepším ligovým střelcem a byl povolán do přípravy české reprezentace na EURA 2008. V roce 2008 přestoupil do francouzské FC Sochaux, o tři roky později se však vrátil do svého mateřského klubu, kde působil až do roku 2014, kdy ukončil profesionální hráčskou kariéru.

Football club

Originální čtvrtletník tvořený texty předních fotbalových novinářů z Česka i zahraničí a autorů, které spojuje láska a vášeň k fotbalu. Na 180 stranách přináší tematicky pestré, čtivé a obsáhle zpracované příběhy, rozhovory, reportáže, analýzy i povídky. Ve třetím čísle, z velké části zaměřené na jihoamerický fotbal, najdete působivou zpověď Mariny Faquetti. Fanynka brazilského týmu Chapecoense, který před rokem havaroval v Kolumbii, popsala v průběhu roční korespondence zoufalství, ale i záblesky naděje obyvatel zdrceného města Chapecó. Příběh Jorgeho Sampaoliho, argentinského kouče, story o dobrodružných cestách českých klubů do Jižní Ameriky v průběhu 60. let. Vzpomínku na Evžena Hadamczika, tragicky zesnulého trenéra Baníku Ostrava, který svými metodami předběhl dobu. Pokud máte rádi fotbal, budete mít rádi i Football Club.

V jednom z editorialu jste zmínil hospodské porady před vydáním. Bylo to v hospodě, kde vznikl nápad na Football club?
Karel Häring: Původní nápad vznikl v letadle, protože jsme letěli ze Sofie, kde hrála Plzeň a pak jsme se přesunuli do hospod, protože nemáme klasickou redakci.

Kdo všechno tedy stál u zrodu nápadu na Football club?
Karel Häring: Základem jsem byl já a Honza Kaliba. Pak ještě Jiří Horák a Petr Nosálek.

Název časopisu je Football club. Vybírali jste z více variant nebo to bylo jasné?
Karel Häring: To bylo asi to nejtěžší, měli jsme různé varianty, ale nakonec vznikl tento nápad a bylo to během hodiny odsouhlaseno.

Jak jsme na tom v České republice s médii, co se týče sportu, v porovnání se zahraničím?
Karel Häring: Já bych řekl, že je to s médii podobné, jako když srovnáme zázemí klubů v zahraničí a u nás. Ty podmínky nemáme takové, jako v cizině, ale myslím si, že nějaká kvalita tady určitě je.

Václav Svěrkoš: Já souhlasím s tím, co říkal Karel. V podstatě všechno se točí kolem peněz. Například u nás novináři nemají možnost odcestovat s týmem na soustředění a podobně. Já vím, že v Německu bylo kolikrát na soustředění více novinářů než hráčů.

Pokud jde o profesionální sportovce obecně, tak většinou už během své kariéry uvažují o tom, co budou dělat poté, až skončí. Jak jste to měl vy?
Václav Svěrkoš: Většina z nás nemyslí na to, že bude někdy konec, ale pak to najednou přijde a samozřejmě ideální scénář je u toho sportu nějakým způsobem zůstat.

A co třeba trénování, to vás nelákalo?
Václav Svěrkoš: Přemýšlel jsem nad tím a myslím si, že trenér stráví na tom stadionu více času než ten hráč a když jsem skončil, tak bylo jednou z pozitivních věcí to, že jsem měl více času na rodinu a aktuálně by to trénování nebylo moc pro mě.

Co je více náročné na nervy? Být agentem nebo profesionálním hráčem?
Václav Svěrkoš: Asi není nic lepšího než profese sportovce. I ta práce agenta mě baví, ale člověk si musí zvyknout.

Co vás na práci agenta nejvíce naplňuje?
Václav Svěrkoš: Jelikož jsem zažil pana Pasku, Zíku nebo pana Koláře, tak vím, jak se chovali v některých situacích a vím, co mi chybělo. Je jednodušší zastupovat Petra Čecha nebo Pavla Nedvěda, ale je složitější se věnovat hráči, který není ten top, ale mít k němu vztah a zůstat s ním přítelem i po skončení jeho kariéry.

Jak je dnes složité začít profesionální kariéru pro mladého fotbalistu?
Václav Svěrkoš: Myslím si, že dnes ti mladí kluci mají větší šanci, než jsme měli my. Dříve ti hráči moc do zahraničí neodcházeli, zůstali v klubu a pro ty mladé kluky bylo hodně složité se do týmu dostat. Dneska je to pro ty kluky nejlepší varianta, protože nechtějí moc peněz, začínají a je to dobře. Ti mladí mají hrát a mít šanci se ukázat. Pořád tady máme strašně dobré trenéry, mladí vyrůstají, ale třeba je více tlačit.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Football Club 03/2017 (3)
Čeština

Football Club 03/2017 (3)

5.0 1
150 123
IHNED odesíláme
Čeština

Football Club 02/2017 (02/2017)

5.0 2
150 123
IHNED odesíláme
Čeština

Football Club 01/2017 (01/2017)

0.0 0
150 123
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.