Ztraceni na Everestu - příběh o jedné velké tragédii

archiv revue
Strhující a napínavý příběh Ztraceni na Everestu bude knihou, kterou přečtete na jeden zátah. Vranka knihu pojal velmi osobitým stylem, který vám nedovolí ji odložit.
Podtitul knihy „Příběh jednoho velkého zapomenutého prvenství“ je tím prvním co vás naláká začíst se do následujících stránek. Samotný příběh je však ještě impozantnější.

Jestliže vám v určitém smyslu imponují katastrofické filmy, ještě lépe natočené podle skutečných událostí, pak právě kniha Ztraceni na Everestu bude dílem, které by ve vaší knihovně nemělo chybět. Je to příběh čtyř houževnatých a ambiciózních horolezců ze Slovenska. Příběh o velkém prvenství, na které již mnozí zapomněli.

Psal se rok 1975, když velká britská expedice dosáhla expedičním stylem na těžké jihozápadní stěně vrcholu Mount Everestu. Její vedoucí Chris Bonington tehdy prohlásil: „Vylézt tuto cestu alpským stylem je nereálné!“ A výzva byla na světě.

O třináct let později stanuli pod nejvyšší horou světa čtyři špičkový horolezci ze Slovenska. Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just. Jejich cílem bylo přelézt jihozápadní stěnu Mount Everestu až na Jižní vrchol právě alpským stylem. Just nakonec sám vystoupil i na hlavní vrchol hory. Jejich prvenství a neskutečně odvážný a náročný čin je stál život.

Po více než dvaceti letech se autor knihy Milan Vranka odhodlal příběh o jedné velké tragédii a jednom splněném snu napsat. Použil k tomu staré novinové články, dopisy z expedice, které jeden z horolezců posílal i přímo jemu, expediční deníky a přepisy vysílačkové komunikace. Ve své knize tak podal dramatický příběh, který vzpomíná na poslední dny čtyř slovenským mužů. Příběh, který je zachycuje takové, jací skutečně byli.

Nepřízeň počasí, více nocí strávených ve výšce nad 8000 km i zdravotní komplikace nakonec nepřispěly k úspěšnému sestupu. Do dnes se nenašli jejich těla, zápisky, ani fotoaparáty či kamery. Na jejich vzpomínku jsou však na několika místech zanechány pietní desky. Jedna i v základním táboře pod Mount Everest.

„Mimořádný sportovní počin, který se jali zrealizovat horolezci, toho času patřící k absolutní světové špičce. Připravit a uskutečnit takovouto událost vyžaduje obrovskou odvahu a odhodlání. To, že cestu vylezli a dosáhli vrcholu, svědčí o jejich výjimečné vůli a výjimečném sportovním duchu. Navzdory tragickému závěru posunuli laťku himálajského horolezectví do výšin, na které se i dnes díváme s obrovským respektem.“ Řekl v roce 2004 o události Pavol Lazar, vedoucí úspěšné slovenské výpravy na Everest v roce 1998.

Vranka knihu pojal velmi osobitým stylem, který vám nedovolí ji odložit. Strhující a napínavý příběh Ztraceni na Everestu bude knihou, kterou přečtete na jeden zátah. A že opravdu stojí za to, se neváhejte přesvědčit.

Autor: Jana Klouparová
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Ztraceni na Everestu
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.